تاريخ : | | نویسنده : graphkade

ترجمه فارسی نهج البلاغه ذکر عظمت پروردگار
دنيا و آخرت او را فرمانبردار است، و سررشته آن دو به دست پروردگار است. آسمانها و زمينها کليدهاي خويش بدو سپردند، و درختان شاداب سبزفام، هر بام و شام به درگاه او نماز بردند. از شاخه‏هاي- سبز- خود آتش- سرخ- افروختند و به فرمانش ميوه‏هاي رسيده، روزي و خوردني اندوختند.
کتاب خدا در دسترس شماست، زبان آن کند نيست، گوياست. خانه‏اي است که پايه‏هايش ويران نشود، و صاحب عزتي است که يارانش را هزيمت نبود.
او را هنگامي فرستاد که پيامبران نبودند، و مردم در کار دين گونه‏گونه راه مي‏پيمودند. پس او را در پي پيامبران فرستاد، و بدو مهر ختم بر صحيفه وحي نهاد. او براي رضاي خدا جهاد کرد، با پشت به خدا کردگان، و مشرکان از فطرت برگشتگان.
همانا، دنيا نهايت ديدگاه کسي است که ديده‏اش کور است، و از ديدن جز دنيا محجور، و آن که بيناست نگاهش از دنيا بگذرد و از پس آن خانه آخرت را نگرد. پس بينا از دنيا رخت بردارد، و نابينا رخت خويش در آن گذارد، بينا از دنيا توشه گيرد، و نابينا براي دنيا توشه فراهم آرد.
و بدانيد که هيچ چيز نيست، جز که دارنده‏اش از آن سير شود و از داشتن آن دلگير، مگر زندگي- که بر آن چيزي نگزيند- چه در مرگ آسايشي نبيند. و آن همانند سخن حکمت است که حيات دل مرده است- و داروي جان افسرده-. چشم کور را بينايي است و گوش کر را موجب شنوايي. سيراب کننده تشنه- حقيقت- است، و در آن همه بي‏نيازي و سلامت، کتاب خدا که: بدان- راه حق را- مي‏بينيد، و بدان- از حق- سخن مي‏گوييد، و بدان- حق را- مي‏شنويد. بعض آن بعض ديگر را تفسير کند، و پاره‏اي بر پاره ديگر گواهي دهد. همه آيه‏هايش، خدا را يکسان شناساند، و آن را که همراهش شد، از خدا برنگرداند.
شما کين يکديگر را در دل مي‏داريد، و با هم ساخته‏ايد و خدا را دوست هم مي‏شماريد. همچون سبزه پارگين- درون سو گنده، و برون سو رنگين- در دوستي آرزوها همرنگيد، و در به دست آوردن مال با هم در جنگ. شيطان فريفته تان ساخته است، و غرور شما را به سرگرداني درانداخته.- در اين پيکار که بر پاست- خداوند ياري خواسته من و شماست. متن عربی نهج البلاغه ( وَ مِنْ خُطْبَةٍ لَهُ عَلَيْهِ السَّلامُ: ) وَ انقادَتْ لَهُ الدُّنْيا وَ الاخِرَةُ بِأَزِمَّتِها، وَ قَذَفَتْ إِلَيْهِ السَّمواتُ وَ الْأَرَضُونَ ‏مَقالِيدَها، وَ سَجَدَتْ لَهُ بِالْغُدُوِّ وَ الاصالِ الْأَشْجارُ النّاضِرَةُ، وَ ‏قَدَحَتْ‏ لَهُ مِنْ قُضْبانِهَا النِّيرانُ الْمُضِيئَةُ، ‏وَ اتَتْ‏ ‏أُکُلَها ‏بِکَلِماتِهِ‏ الثِّمارُ الْيانِعَةُ.
مِنْها: وَ کِتابُ اللَّهِ بَيْنَ أَظْهُرِکُمْ ناطِقٌ لا يَعْيى لِسانُهُ، وَ بَيْتٌ لا تُهْدَمُ أَرْکانُهُ، وَ عِزٌّ ‏لا ‏تُهْزَمُ‏ ‏اَعْوانُهُ‏.
مِنْها: أَرْسَلَهُ عَلى حِينِ فَتْرَةٍ مِنَ الرُّسُلِ، وَ تَنازُعٍ مِنَ الْأَلْسُنِ، فَقَفّى بِهِ الرُّسُلَ، وَ خَتَمَ بِهِ الْوَحْىَ، فَجاهَدَ فِى اللَّهِ الْمُدْبِرِينَ عَنْهُ، وَ الْعادِلِينَ بِهِ.
مِنْها: وَ إِنَّمَا الدُّنْيا مُنتَهى بَصَرِ الْأَعْمى، لا يُبْصِرُ مِمَّا وَراءَها شَيْئاً، وَ الْبَصِيرُ يَنفُذُها بَصَرُهُ، وَ يَعْلَمُ أَنَّ الدّارَ وَراءَها فَالْبَصِيرُ مِنْها شاخِصٌ، وَ الْأَعْمى إِلَيْها شاخِصٌ، وَ الْبَصِيرُ مِنْها مُتَزَوِّدٌ، وَ الْأَعْمى لَها مُتَزَوِّدٌ.
مِنْها: وَ اعْلَمُوا أَنَّهُ لَيْسَ مِنْ شَىْ‏ءٍ إِلّا وَ يَکادُ ‏صاحِبُهُ‏ ‏يَشْبَعُ‏ ‏مِنْهُ‏ وَ يَمَلُّهُ إِلَّا الْحَياةَ، فَإِنَّهُ لا يَجِدُ لَهُ فِى الْمَوْتِ راحَةً وَ إِنَّما ذلِکَ بِمَنزِلَةِ الْحِکْمَةِ الَّتِى هِىَ حَياةٌ لِلْقَلْبِ الْمَيِّتِ، وَ بَصَرٌ لِلْعَيْنِ الْعَمْياءِ، وَ سَمْعٌ لِلْأُذُنِ الصَّمّاءِ، وَرِىٌّ لِلظَّمْآنِ، وَ فِيهَا الْغِنى کُلُّهُ وَ السَّلامَةُ، کِتابُ اللَّهِ تُبْصِرُونَ بِهِ، وَ تَنطِقُونَ بِهِ، وَ تَسْمَعُونَ بِهِ، وَ يَنْطِقُ بَعْضُهُ بِبَعْضٍ، وَ يَشْهَدُ بَعْضُهُ عَلى بَعْضٍ، وَ لا يَخْتَلِفُ فِى اللَّهِ، وَ لا يُخالِفُ بِصاحِبِهِ عَنِ اللَّهِ.
قَدِ اصْطَلَحْتُمْ عَلَى ‏الْغِلّ‏ فِيما بَيْنَکُمْ، وَ ‏نَبَتَ‏ ‏الْمَرْعى ‏عَلى ‏دِمَنِکُمْ‏، وَ تَصافَيْتُمْ عَلى حُبِّ الْامالِ، وَ تَعادَيْتُمْ فِى کَسْبِ الْأَمْوالِ لَقَدِ ‏اسْتَهامَ‏ بِکُمُ الْخَبِيثُ، وَ تاهَ بِکُمُ الْغُرُورُ، وَ اللَّهُ الْمُسْتَعانُ عَلى نَفْسِى وَ أَنْفُسِکُمْ.

رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.