وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی، لایحه بودجه ۹۱ کل کشور را در ظاهر انقباضی و در باطن انبساطی دانست و گفت: با توجه به عدم اجرای تعهدات دولت در بخش تولید، اکنون زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها نیست.

داوود دانش جعفری در گفتگو با مهر گفت: بودجه سال ۹۱ کل کشور، انبساطی است؛ اگرچه ظاهر انقباضی دارد، دلیل آن نیز غیرشفاف بودن بودجه است؛ به این معنا که برخی از هزینه هایی که در بودجه مورد اشاره واقع شده، در متن آن ثبت نشده یا سقفی برای آن در نظر گرفته شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: به عنوان نمونه، هزینه هایی که دولت بابت بازپرداخت بدهی های خود پرداخت می کند، یا مبالغی که در قالب سهام ارایه می شود، در بودجه صفر در نظر گرفته شده است، در حالی که در متن بودجه، مبالغ زیادی در حدود حداقل ۳۰۰ هزار میلیارد ریال اختصاص داده شده است که اگر آنها را به حساب آوریم، بودجه انبساطی خواهد بود.

وی تصریح کرد: در مورد تخصیص منابع هدفمندی یارانه ها نیز نگاه دولت در بودجه مقداری مبهم است؛ به این مفهوم که سالهای گذشته این منابع به صورت شفاف ذکر می شد و معمولا در قالب درآمدهایی که طرح دارد و ناشی از گران کردن حامل های انرژی است، تحت عنوان یارانه های دولتی مثل یارانه نان و برق و نظیر آن، اختصاص می یافت.

دانش جعفری ادامه داد: اما هم اکنون این درآمدها یک کاسه شده است و باید همه آن در بودجه پیش بینی شود. بنابراین منابع ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نیز یکی از موارد ابهام بودجه سال ۹۱ کل کشور است، ضمن اینکه باید بررسی کرد که تعهداتی که دولت در طرح هدفمندی یارانه ها دارد چگونه قرار است تامین شود.

زمان فعلی برای اجرای فاز دوم هدفمندی مناسب نیست

وی زمان فعلی را برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها مناسب نداست و گفت: تصور نمی رود که هم اکنون زمان مناسبی برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها باشد، به این معنا که اگر هدفمندی یارانه ها در فاز دوم بخواهد تعهدات دولت را بالا برد، به طور قطع باعث خواهد شد که مشکلات بودجه و دولت در پرداختها بیشتر شود.

وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی گفت: هم اکنون دولت در اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه ها دچار مشکل است و همانطور که مشاهده می شود، هرچند وقت یکبار برای پرداخت مبالغی که تعهد دارد، دچار مشکل می شود و به ناچار از منابع دیگری برداشت می کند، بنابراین اگر بخواهد در فاز دوم نیز تعهدات خود را بیشتر کند، معنایش کسری بودجه است و کسری بودجه نیز تورم و بسیاری از مشکلات ریشه ای را در پی دارد.

نگاه دولت به بخش تولید متحول شد!

دانش جعفری در پاسخ به این سئوال که آیا قانون هدفمندی یارانه ها که هم اکنون اجرا می شود، همان قانونی است که مورد تائید بوده است؟ گفت: بخش اصلی این قانون دستخوش تغییر شده است، به این معنا که نگاه دولت به بخش تولید متحول شده است.

وی ادامه داد: نگاهی که دولت در همان ابتدای اجرای قانون، مطرح کرد، در قانون بودجه منعکس شده بود و آن این بود که ۳۰ درصد از منابع، باید به تولید اختصاص یابد، البته معنای این اختصاص، کمک بلاعوض به بخش خصوصی نبود، بلکه می توانست در جهت نوسازی صنایع به کار گرفته شود.

دانش جعفری گفت: در واقع ، آن دسته از واحدهای تولیدی که قبلا با مصرف حامل های انرژی ارزان قیمت، توجیه اقتصادی داشتند، بعد از اجرای این قانون دیگر توجیه اقتصادی نداشتند و باید با دریافت این منابع ۳۰ درصدی، خود را نوسازی می کردند؛ در این صورت، بهره وری اقتصاد ایران در بخش تولید بالا می رفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اما هم اکنون دولت اختصاص منابع به این بخش را تعطیل کرده است. وی افزود: بخش دیگری از تخصیص منابع که به نوعی به ظرفیت تولید کشور برمی گشت، اختصاص ۲۰ درصد از منابع به دستگاههای اجرایی بود تا آنها به پیمانکارانی که در راستای افزایش قیمت حامل های انرژی افزایش قیمت و هزینه اجرای پروژه را تجربه می کردند، اختصاص دهد، اما این امر نیز صورت نگرفت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بخش تولید یا اقتصاد از ناحیه ۵۰ درصد منابعی که باید دریافت می کرد و نکرد، متضرر شد و هم اکنون ورود به فاز دوم برایش اندکی مشکل است.... /  گزارش : خبرگزارى مهررپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.